Kirkebøger på Landsarkivet for Fyn

På landsarkivet for Fyn finder du kirkebøger for de fynske sogne frem til 2003.

Start med registraturene

Når du skal finde en kirkebog på Landsarkivet for Fyn, bør du starte med registraturerne over kirkebøger. De er placeret på læsesalen, og de er ført alfabetisk på sognenavn. I registraturerne fremgår det ved hvert enkelt sogn, hvilke kirkebøger der er bevaret indenfor det pågældende sogn. Der henvises til kirkebogens eller mikrokortets nummer, som skal bruges til at finde materialet frem. På læsesalen finder du kirkebogsregistraturer for hele landet.

Kirkebøgernes placering

  • Kirkebøger fra før 1891
    Findes som mikrokort i publikumsmagasinet på læsesalen. På læsesalen kan du se mikrokortene på et læseapparat, som står ved de fleste pladser. Kirkebøger for det fynske område før 1814 findes også som fotokopi i publikumsmagasinet. De er opstillet alfabetisk efter sognenavn.

  • Kirkebøger efter 1891 for det fynske område
    Findes som protokoller i publikumsmagasinet på læsesalen. Utilgængelige kirkebøger findes ikke på læsesalen. Hvis den oplysning, du søger, er tilgængelig, kan du bestille kirkebogen for at se de tilgængelige dele af kirkebogen. Bestillingssedler finder du ved hver plads.

  • Registre over viede og døde for det fynske område
    På læsesalen finder du registre over viede og døde frem til 1891. De dækker de fleste sogne og er ført alfabetisk efter navn. De kan være et godt sted at starte, hvis man ikke kender den nøjagtige dato for den kirkelige handling.

  • Registre over viede og døde udenfor Fyn
    På læsesalen finder du registre over viede og døde for mange sogne i København frem til starten af det 20. århundrede.

Kirkebøger fra sydslesvigske sogne

Det er muligt at låne mikrokort af sydslesvigske kirkebøger ældre end 1. januar 1876. Disse kort skal ekspederes fra skranken. Se sogneliste.

Se sognekort og yderlige oplysninger i folderen om Sydslesvigske Kirkebøger

Sydslesvigske kirkebøger (2007)

Anerkendte trossamfund

Optegnelser fra valgmenigheder, metodister, katolikker og mosaisk trossamfund finder du i kirkebogs-registraturerne på læsesalen. Kirkebøger fra anerkendte trossamfund finder du i publikumsmagasinet. De er placeret umiddelbart efter kirkebøger fra sogne under folkekirken. 

 

Kirkebøger - en vejledning

"De har skudt ministeren!" - Attentaternes Danmarkshistorie

21. marts 2013
Rigsarkivet viser nu en udstilling der stiller skarpt på politiske attentater i Danmark. Kom og se pistolen der blev brugt til at skyde den danske regeringsleder Estrup.
Se alle arrangementer